100% přírodní příze z buretového hedvábí.
Buretové hedvábí je vyrobeno z části tzv. "Šapového hedvábí", což jsou vnější oviny kokonu, které produkuje "Bourec morušový".
Buretové hedvání obsahuje serotonin, který má svoji specifickou vůni, která praním postupně mizí.
Hedvábí je vhodné na celoroční úplety, v létě chladí a velmi dobře saje pot, v zimě hřeje.Může mít pozitivní vliv na akné a ekzematickou pokožku.
Doporučuje se šetrné praní.Je velmi vhodné i na domácí barvení, získáte tak jedinečný originál pro Vaší další práci s tímto krásným materiálem.
Návod na domácí barvení 100% hedvábné příze SILK :
Doslovná citace
s laskavým svolením autorky, výtvarnice paní Heleny Řeřábkové:
Zdravím, barvení je zcela jednoduché: barvím v obyčejné Duze, nebo CHeds (mám jakési archivní zásoby barev). Přadena jsou barvená v relativně malém množství vody a to proto, že chci nestejnoměrné vybarvení. Obvod přaden je 2 metry a jsou před barvením důkladně promočené v teplé vodě. Neseskaný buret se dost podstatně sráží, resp. se udělají drobné kudrdlinky na vláknu, ale po usušení jde bez problémů zpátky navinout do klubek. Myslím, že seskaná to nebude dělat. Mokré přadeno je vložené lehce stočené do hrnce s asi 7 cm sloupcem rozvařené barvy. Dávám to do téměř vroucí lázně, oproti návodu přidávám víc octa (cca 1dl na těch asi 3/4 litru barviva). Přadeno pouze zmáčknu do lázně, nemíchám a nechám lehce provařit asi tak 15-20min. Pak lze na povrch stočeného přadena nasypat přímo z pytlíku další barvu (stačí jen LEHCE poprášit!), nechat tak 5min bez dotyku a pak zase promačkat přebytek barviva do roztoku a vařit zas tak 5 min. Ideální je nechat v tomto roztoku až do vystydnutí (řeším to opatrným přendáním do kbelíku a zaleju to tou horkou barvou). V ideálním případě je po vystydnutí barvící lázeň téměř bezbarvá. Pak přadeno ještě mořím v roztoku octa asi tak 10 min, pak properu ve vodě a usuším. Když to dáte na internet budu ráda, jenom doufám že to ostatním bude takhle krásně vycházet, ale myslím, že to hedvábí je tak úžasné, že se nedá pokazit. Vždycky říkám, že pokud je kvalitní surovina, tak s tím můžu vytřít třeba i podlahu a výsledek bude vždycky úžasný. Holky na kurzech se tomu smějí, ale nakonec mě vždycky daly za pravdu. A hlavně s tím hedvábím ať uděláte cokoli, smícháte jakoukoli šílenou kombinaci, tak je z toho úžasná příze. No upřímně musím říct, že jsem si od Vás koupila bezva hračku, akorát že všechny hrnce a hrnky jsou plné hedvábí, ale co, nejen gulášem živ je člověk, že!(a hlavně já se živím převážně kafem a sušenkama a dávám si pozor, abych si kávové hrníčky nezahedvábila ). Přeju krásné dny, s pozdravem HelŘeř
Děkuji milé paní Heleně za pomoc a velice přínosné rady a přeji hodně zdraví a spousty kreativních nápadů .
O Autorce:
P. Helena Řeřábková
Vystudovala Střední průmyslovou školu chemickou v Praze a Školský ústav umělecké výroby – obory ruční výšivka, tkaní, šitá krajka. Působila na Vysoké škole chemicko-technologické na oddělení technické fotografie. Již od roku 1994 spolupracuje se Studiem volného času Čachnov. Od roku 1996 pořádá ve spolupráci s kolegou Zbyňkem Malým pod hlavičkou Ateliéru Arttif umělecké kurzy a tvoří v oborech tiffany, fussing a textilní techniky. Měla několik výstav a přehlídek originálních oděvů a textilních technik v Praze, je autorkou několika knih.
Návod zveřejněn s výslovným souhlasem autorky, jeho kopírování není povoleno.Respektujte to prosím.Děkuji.
R.Robková