- Štítky blogu
Zanechte nám e-mail a budeme Vás informovat o novinkách, akcích a slevách.
Zpravodaj zasíláme maximálně 1- 2x za měsíc.
Je možné, se kdykoliv odhlásit.
Vyprávění o pletení
Přesný vznik pletení není možné přesně datovat, za kolébku pletení se považuje Egypt, kdy se v egyptských hrobech z cca 6. století našeho letopočtu dochovaly blíže neurčené zbytky textilií považované za pleteninu. Obecně se má za to, že pletení vzniklo ze síťování, kdy se namísto uzlíků začala tvořit očka. K pletení se nejdříve používaly kostěné a později železné jehlice.
Za rozkvět pletení je považováno 12. století a je spjato se Španělskem a Florencií. Pletené zboží patřilo k velkým vzácnostem, pletenými rukavicemi, punčochami byli obdarováváni především panovníci a vysocí církevní hodnostáři. Například Alžběta Anglická dostala darem od své dvorní dámy paní Montagu černé hedvábné punčochy, které pletla komorná paní Montagu, a tyto si prý oblíbila natolik, že již nechtěla nosit jiné punčochy než upletené touto komornou. Jeden pár se dokonce zachoval ve sbírce lorda Saliburyho. První pletařské cechy byly založeny ve Francii a v Německu v 16. století. V Čechách vznikl první pletařský cech v roce 1612.
Převrat do ručního pletení vnesl v roce 1589 vynález Williama Leea - první ruční zátažný stávek. Stávek byl určen na pletení punčoch a měl 16 jehel na tři palce, jeho šíře bohužel dnes není známa. Vynález se brzy objevil ve Francii a koncem 17. století v Německu. Jeho principu (kdy pro každé očko jedné řady pleteniny byla použita samostatná jehla s háčkem, háčky jehel ovládala zvláštní lišta) bylo využito při konstrukci většiny pozdějších pletařských strojů.
V Čechách vznikla první pletařská manufaktura v roce 1697 v oseckém klášteře u Duchcova.
Vývoj pletacích strojů trval velmi dlouho, teprve v 19. století se pletařská výroba opravdu zmechanizovala.
Ruční pletení však zůstalo pro obrovskou možnost originálních vzorů a modelů ve velké oblibě dodnes.
Ruční pletení je dodnes velkým koníčkem především žen a dá se říci, že v posledních letech zažívá obrovský boom. Vznikají pletařské kluby, pořádá se nespočet kurzů pletení, dokonce existují i relaxační kurzy pletení pro manažery. Pletení je prostě "in". Pletení se využívá jako terapie v domovech pro seniory i v ordinacích psychologů. Pletení nám dnes nabízí mnohem větší možnosti než jaké měly naše babičky a prababičky, které pracovaly povětšinou na rovných tenkých jehlicích a složitě jim pod rukami vznikaly krásné pracné třeba i krajkové vzory. Dnes nám práci usnadňuje obrovský výběr přízí od samovzorujících, přes různě efektní - bambulkové, kanýrkové, střapaté, nopkaté. Liší se i materiálem, můžeme si vybrat od bavlny, přes hedvábí, merino či bambus po obrovský výběr různě směsových přízí. Vybere si opravdu každý, od začátečníka po profesionála. Velký výběr se nám dnes nabízí i v pomůckách a jehlicích, vybírat můžeme i materiály od kovu přes dřevo po lehounký bambus.
A co je na pletení nejlepší? Krom toho, že si u pletení krásně odpočinete, zrelaxujete, vyjdete poté na ulici v opravdu originálním výrobku jaký nikdo jiný mít nebude, ať už to bude elegantní topík, rafinovaný svetr či bláznivá čepice. Tak buďte in, buďte originální, utíkejte pro jehlice a klubíčka a přidejte se k nám :-) !!!
Co jste možná ještě neslyšeli...
*** pletení je zdravé - snižuje tepovou frekvenci a krevní tlak, pomáhá předcházet vzniku Alzheimerovy choroby a demence, je to výborná relaxační terapie, předchází úzkostem a depresím
*** pletou i celebrity - Julia Roberts, Madonna, Sarah Jessica Parker nebo Camieron Diaz, dokonce i Russel Crowe či Samuel Lee Jackson
*** nejrychlejší pletařkou je prý Hazel Tindallová, která upletla 262 ok za tři minuty
zdroj: Wikipedie, net